Záhony a komunitní zahrada v Havlíčkově kolonii

 

V druhé polovině roku 2019 si Martin po inspiraci z Brna požádal o výpůjčku části pozemku v Čechově ulici. Tři malé kusy trávníku psotupně se sousedy proměňuje v trvalkové záhony a skupiny keříků. Od roku 2021 v přilehlém vnitrobloku si vypůjčil další část místního městského pozemku, kde nyní buduje s dalšími sousedy malou komunitní zahradu.

 
Záhony a komunitní zahrada v Havlíčkově kolonii
založení záhonu a údržba, duben 2021 / f: Radek Matoušek

Do péče o květiny se mezitím zapojují další sousedé a vzniká tak malá komunita lidí, kteří mají zájem své bezprostřední životní okolí a prostředí kultivovat  a pečovat o něj. V roce 2022 byl nákup sazenic, rukavic a dalšího materiálu podpořen z dotačního programu města pro ochranu živorního prostředí a zvýšení biodiverzity. 

V roce 2023 by rádi zapojili více sousedů a diskutovali s nimi o využívání vnitrobloku a jeho možných funkcí. Jako první se v letošním roce 2023 rýsuje spolupráce s Nadací Via, od které si slibujeme zlepšení komunikace se sousedy a případné finanční podpoření našich plánů.

Těšíme se an to!

P.S. jednoduchá evidence zahrady je k nalezení v mapě kompostéru a komunitních zahrad tady Sousedská zahrada Roháče z Dubé - Mapa komunitních zahrad a kompostérů | Mapotic (mapko.cz)