Nákupní košík
0 Kč
 
 

Jak to mám změnit? My jsme ti, na které jsme čekali!

 

Ulice, parky, náměstí proluky. Stav veřejného či zbytkového prostoru města okolo nás není neměný. Možná jste si i vy všimli nedostatků, kerý byste rádi změnili a tápete jak na to. Pak jste tady správně.

 
Jak to mám změnit? My jsme ti, na které jsme čekali!
Založení záhonu v Havlindě na vypůjčeném pozemku (5/2020). / RM

0) Na začátku každé akce placené z veřejných zdrojů je zadání, které tvoří a ovlivňují lidé jako jsme my všichni.

Akorát jejich moc a  možnosti ovlivnit podobu konkrétního místa je mnohem větší než naše nebo vaše. Je to jejich zaměstnání. Spolupráce s nimi tedy může být základ. Uvědomění, že každý z nás, občanů, má právo lobovat za záhonek nebo kolostav před svojí bytovkou, je možná to nejdůležitější, co do začátku potřebujeme. Neznamená to automaticky úspěch. Dost možná je tím pádem půl práce hotovo.

My sami jsme často chodili kolem prapodivných prostranství, rozbitých fontán, laviček, neudržovaných koutů a říkali si, že je to hrozný. To je pro vnímavého člověka zcela přirozené. Mnohem více pozornosti a energie stojí, pokud se rozhodneme proaktivně stav změnit.

1) Seznámení s prostředím samosprávy je pro nováčka výzva.

Většinu věcí vyřešíte na odboru SVS - správa veřejných statků, který se dále dělí na oddělení správy veřejné zeleně a oddělení správy komunikací. Tento odbor je zaměřený přímo na správu venkovního prostoru, povrchové ifranstruktury města a malé investice - opravy, doplnění mobiliáře, záplaty silnic, povolení, zábory. Větší investice jdou vždy za investičním odborem. Jedna  z cest, jak vaše plány nápady nebo záležitosti řešit je tedy začít právě tady a oslovit konkrétního úředníka.

Kontakty na zaměstnance odboru Správy veřejných statků

2) Pokud nechcete čekat, je tu jako vždy odvěká příležitost vzít spravedlnost do svých vlastních rukou a jednat.

Jsou v zásadě dvě cesty jak na to. Buď rovnou vysázíte trvalky před dům nebo zašroubujete kolostav na ulici anebo se budete koordinovat se zástupci samosprávy.

Záleží co je vaším cílem a jak rychel ho chcete dosáhnout. My osobně máme zkušenost s oběmi přístupy. V první případě jsme několikrát intalovali cyklo nájezd na obrubním z Jeronýmovi ulice na Lannovku. V tom druhém s fvěma výpůjčkami zeleně schválenými radou města. V praxi to je bezúplatný pronájem zelené plochy, kterou okrašlujete a staráte se o ni na zákaldě smlouvy. Takový záměr je dobré plánvoat půl roku dopředu, protože o něm musí hlasovat dvakrát rada města a metizím je vyvěšen na úřední desce. Ze zkušenosti můžeme říct, že vám město dovolí o místo pečovat dřív než máte uzavřenou smlouvu. Takže se není čeho bát. Zvládnete to, zvládli jsme to i my.

Tady najdete videonávod jak si s oficiální výpůjčkou zeleně poradit

Obě cesty jsou legitimní. Rozhodnutí čeká na vás!

3) Na financování nemusíte být sami.

Existuje několik grantových výzev, které můžete k podpoře vašeho okrašlování použít.

Jako první se nabízí grantový program města na ocharanu živntoního prostředí, z kterého na rozvoj našich záhomů opakvoaně čerpáme. Žádosti je možné podávat od konce února do konce března. Informace ka aktuálnímu ročníku bývá pravidelně zveřejňována v lednu každého roku.

Během ledna tady najdete aktuální městskou grantovou výzvu v oblasti ochrany životního prostředí

...