Nákupní košík
0 Kč
 
 

Fontána před filharmonií

 

V roce 2020 jsme se rozhodli věnovat zanedbané údržbě městského veřejného prostoru a to konkrétně nefunkční fontáně před jihočeskou filharmonií, která již více než 30 let nefunguje. Zpočátku jsme od politiků dostali příslib rekonstrukce. Poté ale odbor správy veřejných statků zjistil, že by rekonstrukce stála milion korun, který v rozpočtu města není velkou částkou, a z opravy rychle sešlo. Bohužel do dnešního dne nemáme příslib ani informace o tom že by se v dohledné době počítalo s opravou fontány. Průběžně však usilujeme o zařazení této investice do rozpočtu města. Veřejný prostor by měl být udržovaný a funkční, z toho nejsme ochotni slevit.

 
Fontána před filharmonií
Ideová vizualizace / v: Radek Matoušek

Fontána se nachází na malém náměstíčku, které slouží jako nástupní prostor pro Koncertní síň Otakara Jeremiáše. Dlouhodobé zanedbání údržby udělalo z tohoto místa odstrašujícící případ, kterému se obyvatelé spíše vyhýbali. Díky nově otevřeným podnikům dostalo náměstí druhý dech a pomalu se probouzí k životu. Vznikly zde dvě zahrádky a lidé se tu učí trávit volný čas.

Samotný prostor je velice kvalitní, postavený podle návrhu architekta Aloise Hlouška. Jsou zde použity kvalitní materiály, prostorové rovržení si hraje se symetrií a v dnešní době tolik kýžený stín poskytují vzrostlé stromy. Středobodem celého prostoru je samotná fontána , která se nachází v těsné blízkosti stromů i sezení.

V případě, že by fontána fungovala, působila by jako příjemný prostředek ke zvlhčení okolního prostoru a atrakce pro děti i dospělé. Samotnému místu by její zprovoznění rozhodně prospělo a přitáhlo nové návštěvníky.

Největším problémem se ukázala cena, která však v rozpočtu města není závratně vysoká. Cena rekonstrukce se odhaduje na jeden milion korun, avšak přínos pro tuto oblast by byl rozhodně mnohem větší. Vzpomeňme si na revitalizaci z jiných měst, kde prostory několik let chátraly, ale díky razantní přeměně nebo novému výraznému prvku dostaly naprosto nový rozměr. Myslíme si, že toto místo si zaslouží přesně takovou přeměnu, která mu opět vdechne život a s pomocí sousedících podniků se stane místem setkávání.

Je důležité sledovat veřejný prostor a jeho prvky, vždy je možnost pro zlepšení a občas i malá změna udělá velký pokrok.

V roce 2022 jsme nejvíce přiblížili opravení fontány, když jsme projekt její opravy dokázali dostat do finálního hlasování participativního rozpočtu. Bohužel jsme nevyhráli, a proto bude prozatím fontána dál chátrat. Nic nevzdáváme, přeskupujeme jednotky... :)

 
 

Předprodej triček skončil. Nyní pracujeme na jejich výrobě. O dalším kole objednávak Vás budeme včas informovat!
Děkujeme za důvěru.